VS.
Kámen duše vs. Soustředěné čtení

V poslední době jsem trošku zkoumal vztahy a vzorečky na serveru a náhodou jsem se dostal právě k funkci, obsluhující čtení kamenů duší. Z počátku jsem to jen tak prolétl, ale pak mě zaujal kousek kódu obsluhující soustředěné čtení. Ano, přesně tak, soustředěné čtení má na kameny duše vliv. V následujících odstavcích bych zkusil podrobně rozebrat jaký a o své poznatky se podělit.

Začneme s tím, s jakými vstupními proměnnými se pracuje (tj. na čem záleží). Jsou to:
  1. Celkový počet přečtených duší pro danou schopnost (ten stoupne po každém čtení, nenuluje jej ani reset kouzla)
  2. Z jakého G na jaké trénujete (ano, hra tohle rozlišuje)
  3. Máte aktivní soustředěné čtení?
Pro každou úroveň schopnosti (G1-G10) jsou pak pevně definované 2 konstanty:
  1. Maximální počet duší pro postup na další úroveň (viz. 1. bod předchozího seznamu)
  2. Šance na přečtení duše v této úrovni

:arrow: Zjednodušeně řečeno tedy, pokud čtete duši, hra nejprve zkontroluje, jestli jste už dosáhli hranice maxima. Pokud ano, čtení je vždy úspěšné. Pokud ne, přichází na řadu losování. A právě v tomto losování hraje roli soustředěné čtení, to totiž šanci zdvojnásobí. Abychom mohli pokračovat, je třeba uvést ty praktické hodnoty.

Maximum duší: G1: 6, G2: 8, G3: 10, G4: 12, G5: 14, G6: 16, G7: 21, G8: 26, G9: 31, G10: 36.
Šance na úspěch bez soustř. čtení: G1 a G2: 33,3%; G3 a G4: 20%; G5 a G6: 14,3%; G7, G8 a G9: 10%; G10: 5%.
Šance na úspěch se soustř. čtením: G1 a G2: 50%; G3 a G4: 33,3%; G5 a G6: 25%; G7, G8 a G9: 20%; G10: 10%.

Nyní si dáme tři praktické příklady pro pochopení principu:
1) Řekněme, že čtete svou úplně první duši pro danou schopnost, snažíte se tedy o postup z G1 na G2. Maximum je 6 duší, to nepřekračujete, takže dochází k losování. Šance je na této úrovni 33,3%. S touto duší máte tedy 33,3% šanci na přeskočení na G2. Pokud by jste použili soustředěné čtení, bude šance 50%.

2) Máte přečteno celkem 17 duší pro dané kouzlo a vaše úroveň schopnosti je G6. Maximum jednadvaceti duší zatím nedosahujete, takže opět tedy přichází losování. Tentokrát je však šance na úspěšné přečtení duše minimální, pouze 10% (nebo 20% se soustředěným).

3) Máte přečteno celkem 11 duší pro dané kouzlo a vaše úroveň schopnosti je G4. Příští duší dosáhnete maxima dané úrovně (12), tudíž je 100% šance, že tato duše vyjde (bez ohledu na to, jestli máte soustředěné čtení, nebo ne).

:arrow: Co z toho vyplývá? Všimněte si, že počet duší mezi úrovněmi je podstatně nižší, než udávaná šance na dané úrovni. To znamená, že herní mechanismy jsou nastavené tak, aby byla malá šance, že hráč během čtení každého G nedosáhne maxima. Ve spoustě případů je to tedy opravdu tak, že na P skill je potřeba přesně 36 duší (minimum je 10, ale šance na toto je ~1:1.500.000). Přesněji řečeno, průměrně je na P skill potřeba 34,8 kamenu duše bez soustředěného čtení a 31,2 duše s ním. Bohužel není v silách hráčů na tomto serveru číst každou duši se soustředěným čtením (ani by se to nevyplatilo), jak tomu tedy lze pomoct? Čtěte se soustředěným čtením ze začátku Velkého mistra - tedy na úrovních G1, G2, případě i G3. Tam je nejvyšší šance na úspěšné přečtení a soustředěné ji tedy zvedne mnohem výrazněji, než na konci u G10, kde je šance pouze 5% :thumbup:.

A nakonec k tomu bugu se čtením duší. Opravdu je možné, že někdo přečte P na více, než 36 duší? Ano, údaj o počtu přečtených duší si server ukládá do mezipaměti a pokud je mi známo, k jeho uložení do databáze dochází jen 1-2x za den. Takže pokud v tomto čase dojde k pádu CH (toho, na kterém jste četli), opravdu se může stát, že se vám číslo počtu čtení nenavýší a po opětovném přihlášení na tom budete stejně, jako před čtením (pouze s tím rozdílem, že nebudete mít duši v inventáři :D). Dělat se s tím dá jenom pramálo, myslím, že není v moci týmu dohledat všechny tyhle ušlé dušáky. A jaká je moje rada? Čtěte duše před půlnocí, někdy v noci se ukládají údaje do DB a budete tak mít mnohem menší šanci, že server spadne. No a druhá věc - čtěte je na méně frekventovaných kanálech. Tím by jste měli 90% takovýchto chyb vyloučit a ani při extrémní smůle se nedostat přes číslo 40. Hodně zdaru ;).

Děkuji za pozornost a pokud by nikdo neměl další otázky, může BM téma opět uzavřít :).

Přílohy:
Simulátor čtení duší G1->P (javascriptový prográmek spustitelný v prohlížeči) Klik